Kurtki puchowe i rzeczy wypełnione puchem wymagają specjalnej pielęgnacji, która nie zniszczy puchu. Każdy posiadacz takiej odzieży z pewnością choć raz zastanawiał się jak prać kurtkę puchową, żeby jej nie zniszczyć. Z doświadczenia wiemy, że pranie kurtki puchowej w domu to nie jest dobry pomysł i może prowadzić do gnicia puchu lub jego przesunięcia i nagromadzeniu się w jednym miejscu. Dzisiaj poruszamy nie tylko kwestię, jak prać kurtkę puchową, ale również rodzaje puchu. Zapraszamy do lektury!

Pranie kurtki puchowej zacznij od określenia rodzaju puchu

Puch, którym wypełnia się kurtki i inną odzież puchową może być naturalny lub syntetyczny. Naturalny puch to najczęściej puch gęsi lub kaczy. W większości jest on również mieszany z pierzem. Stosunek zawartości wypełnienia puchu do pierza jest zawsze określany w procentach na metce. Najlepszy oczywiście jest 100% puch, jednak bardzo dobre proporcje są 90/10, czyli 90% puchu i 10% pierza.

Puch syntetyczny występuje równie często co naturalny. Z reguły najczęściej można spotkać połączenie syntetycznego puchu z naturalnym. Najlepsze proporcje to 30/70, czyli 30% syntetyku i 70% puchu naturalnego. Co oczywiście nie oznacza, że kurtki puchowe wykonane z samego syntetyku są gorsze. Mają inne właściwości i wymagają innej pielęgnacji. To również wskazówka dla Ciebie, jak wyprać kurtkę puchową. Pierwsza rzecz, którą powinieneś wykonać to sprawdzenie metki i określenie pochodzenia puchu.

Jak prać kurtkę puchową naturalną i z wypełnieniem syntetycznym?

Puch naturalny lubi pranie, bo przedłuża to jego żywotność i przywraca sprężystość. Pranie kurtki puchowej z naturalnym wypełnieniem powinno się robić nie częściej niż raz w roku. Pomimo że puch utrzymuje swoją sprężystość, to częste pranie sprawi, że zacznie się on ze sobą sklejać i straci swoją objętość. Co z kolei wpłynie na jakość termoizolacyjną kurtki.

Kurtki z puchem syntetycznym powinny być prane, tylko wtedy, gdy jest to naprawdę potrzebne. Puch syntetyczny ma mniejszą wchłanialność zapachów, dzięki czemu kurtka puchowa nie wymaga częstego prania. Dlaczego nie powinno się prać kurtek z puchem syntetycznym zbyt często? W przeciwieństwie do puchu naturalnego to syntetyczny straci swoją sprężystość, a ponadto spłaszczy się i nie będzie dobrze ogrzewał.

Jak prać kurtkę puchową, żeby jej nie zniszczyć?

Najlepsze rozwiązanie to oddanie kurtki puchowej do pralni. Wtedy mamy pewność, że pranie będzie profesjonalnie przeprowadzone i nie zniszczy ani struktury włókien kurtki, ani wypełnienia. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie suszenie kurtki puchowej. Musi być odpowiednio dobrze przeprowadzone, aby puch w środku nie zgnił. Dlatego zalecamy oddać kurtkę w profesjonalne ręce niż próbować eksperymentować z praniem kurtki samemu w domu.