jak usunąć plamy z oleju

W domowych warunkach o plamy z oleju nie trudno. Wystarczy przygotowywać przepyszny obiad, a na naszej bluzce może wylądować wielka tłusta plama. Oczywiście plama z oleju może pojawić się nie tylko na ubraniach domowych, ale również na obrusie, czy ubraniu wierzchnim.

Jak usunąć plamy z oleju i nie zniszczyć ubrania? Przedstawimy ci dzisiaj kilka sposobów na domowe usunięcie plamy z oleju. A tylko od ciebie zależy, który z nich zechcesz wypróbować. Jednak pamiętaj, z olejem trzeba działać szybko.

Jak usunąć plamy z oleju domowymi sposobami?

Chociaż plamy z oleju zaliczane są do tych trudnych plam, to nie oznacza, że w domu nie jesteś w stanie się z nimi uporać. Musisz jedynie uważać na bardzo delikatne tkaniny i te z oznaczeniami prania na sucho. Jeśli plamy z oleju pojawiły się na tkaninie o delikatnej strukturze, której nawet nie możesz wyprać ręcznie, to najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest oddanie tych ubrań do pralni. Tam specjaliści uporają się z olejem w iście mistrzowskim stylu. Jednocześnie dzięki dobraniu odpowiednich programów pralniczych i detergentów nie zniszczą tkanin.

Nie snujmy jednak czarnych scenariuszy i załóżmy, że zastanawiasz się jak usunąć plamy z oleju ze zwykłego bawełnianego T-shirtu, czy z koszuli. Do tego celu przydadzą ci się takie specyfiki jak:

  • mąka ziemniaczana,
  • szare mydło,
  • płyn do naczyń,
  • spirytus,
  • amoniak,
  • benzyna.

Płyn do mycia naczyń – tylko ostrożnie!

Pierwszą rzeczą, po którą sięgnęłaby większość z nas, bo zwyczajnie znajduje się na praktycznie w każdej kuchni, jest płyn do mycia naczyń. Jest to bardzo dobry specyfik do walki z tłustymi plamami. Natomiast trzeba uważać, aby plama nie powiększyła się i nie powstały zacieki. O użyciu płynu do mycia naczyń tak naprawdę są dwie szkoły. Jedna z nich mówi, aby nanieść na plamę z oleju płyn do mycia naczyń, zostawić na około 30 minut zaprać ręcznie samą plamę i wyprać natychmiast ubranie ręcznie lub w pralce.

Druga z nich z kolei mówi o tym, aby płyn do mycia naczyń na plamie zostawić na kilka godzin. Wypłukać, a następnie wyprać ubranie. Każdy z nich jest dobry. Natomiast pozostawienie ubrania na kilka godzin z płynem do mycia naczyń, może skutkować pojawieniem się zacieków i zwiększeniem się powierzchni plamy.

jak usunąć plamy z oleju

 

Benzyna i mąka ziemniaczana – związek idealny

Dość prosty i szybki sposób na to jak usunąć plamę z oleju. Plamę z oleju przetrzyj benzyną i posyp mąką. Odczekaj 30 minut, oczyść nadmiar mąki i wypierz ubranie. Mąka ziemniaczana jest doskonałym absorbentem nie tylko oleju, ale również innych trudnych do usunięcia plam.

Benzyna z octem na ciepło

A jeśli benzynę i mąkę ziemniaczaną dodatkowo połączysz z octem, to uzyskasz domowy preparat do usunięcia plamy z oleju na dżinsach. Żeby usunąć plamę z oleju z jeansów najpierw za pomocą ściereczki lub papieru odsącz nadmiar oleju. Przyłóż papier i delikatnie poklepuj, ale nie trzyj. Następnie namocz plamę w ciepłej wodzie i przetrzyj benzyną zmieszaną z octem.

Zamiast papieru czy ściereczki możesz wykorzystać do tego mąkę ziemniaczaną. Zanim namoczysz spodnie, to posyp plamę mąką i odczekaj około 30 minut. Usuń nadmiar mąki, a resztę kroków wykonaj dokładnie takich samych, jak opisaliśmy powyżej.

Pamiętaj, że skuteczne usunięcie plam jest możliwe przy szybkim działaniu. Szczególnie jeśli chodzi o plamy z oleju i innych tłuszczy. Nie zapomnij przed rozpoczęciem wypróbowania powyższych sposobów zapoznać się z metką na ubraniu, na której znajdziesz informację o tkaninie, a także sposobie jej prania. Jeśli obawiasz się, że możesz zniszczyć swoją ulubioną bluzkę czy spodnie to skorzystaj z bezpieczniejszego rozwiązania i oddaj ubrania do pralni. A tam uporają się nawet z przestarzałymi plamami.