plamy po praniu

Pralka jest jednym z najpopularniejszych urządzeń gospodarstwa domowego na świecie. Towarzyszy nam prawie codziennie, a często nawet nie zauważamy jej obecności. To właśnie z powodu życia codziennego i niemalże nieodłącznego używania pralki, nagła awaria pralki wywołuje w nas panikę.

Na szczęście nie zawsze jest to problem, którego nie możemy rozwiązać sami. Dzisiaj dowiesz się, dlaczego pojawiają się plamy po praniu i jak samodzielnie możesz ten problem rozwiązać.

Plamy po praniu na ubraniach?

Na samym początku warto zaznaczyć, że plamienie ubrań nie jest typową przypadłością pralek. Niezależnie, czy są one tanie, czy drogie. Nawet urządzenia wiodących producentów pralek; Whirlpool, INDESIT czy Samsung, po dłuższym użytkowaniu mogą zacząć pojawiać się plamy na ubraniach. Nie oznacza to jednak, że za brudne plamy na ubraniach odpowiedzialny jest poważny problem.

Najczęstsze przyczyny brudzącej pralki, to rzeczy, które bez problemu naprawisz samodzielnie.

Zgromadzony brud

Często niedbale wrzucamy rzeczy do pralki. Czyli nie zwracamy uwagi na to, co znajduje się w kieszeniach naszych ubrań. Przed praniem zawsze opróżnij kieszenie. A nawet wytrzep ubranie, jeśli nie masz pewności, czy pozbyłeś się całej zawartości z kieszeni i innych zakamarków.

Za dużo, to też niedobrze!

Jeśli pralka plami ubrania, sprawdź, czy w pralce nie ma nadmiaru proszku. Zbyt duża ilość proszku do prania, a także jego złogi w komorze to najczęstszy problem pojawiających się plam na ubraniach. Wyczyść komorę do wsypywania proszku. A do każdego prania staraj się sypać mniejszą ilość. To, że wsypiesz więcej proszku, wcale nie oznacza, że rzeczy będą jeszcze lepiej wyprane.

Rdza w bębnie? Czyli ruda na horyzoncie

Jeżeli nie pilnowałeś stanu swojej pralki, duża ilość rdzy w bębnie pralki może farbować Twoje ubrania. Mimo że sytuacja, gdy pralka brudzi ubrania rdzą to nie koniec świata, plamy po rdzy są bardzo ciężkie do usunięcia. Ponadto, pralka z dużą ilością rdzy może napotkać problem z wirowaniem. Jeśli nie zadbałeś o stan swojej pralki i jej regularne czyszczenie. Mogły na bębnie pojawić się ogniska rdzy. A duża ilość rdzy bez problemu przeniesie się na ubrania.

Rdza nie jest łatwa do usunięcia. Jeśli nie chcesz zniszczyć ubrań, które mają plamy po praniu z rdzy, to oddaj je do pralni chemicznej.

Pralka zrobiła Cię na szaro? Dlaczego ubrania są pofarbowane?

Szare plamy po praniu na ubraniach to efekt proszku do prania, który zalega w komorze. A czasami nawet w bębnie pralki. Ubrania robią się szare również na skutek źle dobranego programu prania, płukania, czy za niskiej temperatury prania. w pralce i nieprawidłowego programu płukania lub zbyt niskiej temperatury.

Sprawdź, czy w pralce i komorze nie ma nadmiaru płynu do płukania tkanin. A także zwracaj uwagę na to co i w jakich temperaturach pierzesz. Plamy po praniu można usunąć, a szary kolor ciężko przywrócić do pierwotnego.

Prawidłowa obsługa pralki z pewnością wydłuży jej żywotność i zminimalizuje pojawianie się usterek. Nawet tych drobnych.