Ubrania zimowe to specyficzna część garderoby, o którą powinniśmy zawsze należycie zadbać. Odpowiednia pielęgnacja zagwarantuje używanie ubrań przez kilka sezonów i sprawi, że nie będą niszczały pod wpływem czynników takich jak; śnieg, mróz, czy sól drogowa sypaną zimą, która w szczególności ma wpływ na obuwie, ale również na spodnie, jakie nosimy zimą. Dzisiaj przyjrzymy się pielęgnacji ubrań zimowych wierzchnich, czyli kurtek i płaszczy, które w zależności od rodzaju materiału i wypełnienia będą wymagały innej pielęgnacji. Odpowiemy również, czy ubrania zimowe można oddać do pralni i na co zwracać uwagę.

Sprawdź metkę i skład ubrań zimowych

To pierwsza rzecz, którą powinieneś zrobić, zanim zdecydujesz się na konserwację, czy czyszczenie ubrań zimowych. To właśnie od składu zależy dobór pielęgnacji ubrań. Zwróć również uwagę na to, czy kurtka ma wypełnienie puchowe, czy jest to zwykły płaszcz. Pielęgnacja ubrań zimowych powinna być dostosowana do rodzaju materiału. Jeśli jest to płaszcz wełniany, powinniśmy się z nim obchodzić delikatnie. Kurtki puchowe natomiast polecamy czyścić według zaleceń producenta. Jeśli na kurtce jest niewielkie zabrudzenie, to należy użyć wilgotnej ściereczki, aby je usunąć. Oczywiście najlepiej, aby zrobić to od razu, a nie czekać, aż np. plama z błota zaschnie. Pielęgnacja ubrań zimowych w domu powinna ograniczać się do konserwowania odzieży zgodnie z tym, co zalecają producenci, a także nieinwazyjne oczyszczanie świeżo powstałych plam. Natomiast pranie płaszczy, czy kurtek puchowych zalecamy oddać w ręce profesjonalistów, czyli zanieść do pralni.

Dlaczego lepiej oddać ubrania zimowe do pralni niż prać je w domu?

Jeśli masz płaszcz wełniany i wypierzesz go w zwykłej pralce, przy użyciu tradycyjnych detergentów dostępnych na rynku, to możesz sobie zniszczyć płaszcz. Wełna nie znosi wody, a źle dobrana temperatura prania sprawi, że płaszcz się skurczy i raczej już nie powróci do pierwotnych wymiarów. Druga rzecz, że jeśli się nie skurczy to może się pognieść, a zbyt szybkie wirowanie możesz uszkodzić włókna wełny. Oddanie płaszcza do pralni to świetny pomysł, jeśli nie chcesz ryzykować utratą ulubionego ubrania. Nawet jeśli wypierzesz go w domowych warunkach, to jest prawie pewne, że się odkształci. W tym przypadku chodzi o rozmiar bębna pralki. A raczej wątpimy, że do domowego użytku masz pralkę przemysłową.

Pranie kurtek puchowych w domu to również nie jest najlepszy pomysł. Głównie i najczęściej, po domowym praniu kurtka traci swój pierwotny wygląd i ciężko jest ją uformować. Dzieje się tak, ponieważ puch, którym jest wypełniona, zbija się w jedną bryłę. Z tego samego powodu powstają również nierówności w rozłożeniu puchu. Czyli z jednej strony kurtka będzie bardziej upchana niż z drugiej. Nieodpowiednie suszenie z kolei może doprowadzić do uszkodzenia struktury kurtki, a nawet gnicia puchu. Jeśli kurtka nie będzie wysuszona dostatecznie, to mokry puch może zacząć gnić. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest oddanie kurtki do pralni. Specjaliści mają odpowiednie produkty do prania, a także dobiorą odpowiedni proces prania do rodzaju wypełnienia kurtki i materiału wierzchniego.