pranie garnituru

Garnitur jest symbolem elegancji i klasy samej w sobie. Głównie uznawany za domenę męskiej części garderoby. Dziś, jednak garnitur noszą mężczyźni i kobiety. W klasycznych, jak i ekstrawaganckich wersjach. Niezależnie jednak od wersji stroju, inwestycja w garnitur o dobrej jakości składzie to dobrze wydane pieniądze. Dobrze wydane, ale mogą zostać zmarnowane przez nieodpowiednią pielęgnację.

Dlatego dziś podpowiadamy, czy pranie garnituru w pralni to dobry pomysł? A może lepiej wyprać go samodzielnie w domu?

Chcesz, aby Twój garnitur służył Ci długie lata? Przeczytaj artykuł.

Pranie garnituru – czy, aby na pewno garnitur pierzemy za każdym razem po jego noszeniu?

Prawda jest taka, że nie powinno się prać garnituru po każdym noszeniu. Takie zabiegi zwyczajnie mu zaszkodzą i wpłyną na żywotność materiału. Pozostaje jednak wyjaśnić szerzej, dlaczego czyszczenie garnituru powinno odbywać tylko w razie konieczności?

Masz garnitur z wełny lub z lnu? Czyszczenie garnituru z naturalnych tkanin nie powinno odbywać się często. Wełna ma właściwości samooczyszczające, a zawarta w niej kreatyna działa antybakteryjnie i zapobiega powstawaniu niechcianych zapachów. W takiej sytuacji wystarczy, że odświeżysz garnitur w domu żelazkiem parowym.

Oczywiście, plamy na garniturze, czy inne zabrudzenia są dla ciebie informacją, że pranie garnituru w pralni to dobry pomysł. Natomiast jeśli nosisz garnitur na co dzień, to średnio wystarczy, że oddasz go do prania w pralni raz w miesiącu. Garnitur nie lubi częstego prania.

Kiedy pranie garnituru musisz powierzyć pralni?

Najczęściej powinieneś zlecić pranie garnituru w pralni przed uroczystościami takimi jak ślub, komunia, chrzest lub jakieś ważne spotkanie biznesowe. Czysty schludny garnitur doda ci pewności siebie i sprawi, że poczujesz się profesjonalnie. Szczególnie w sytuacjach, w których niestety jesteś oceniany po wyglądzie.

Spodnie czyścisz częściej niż marynarkę, dlatego o tym pamiętaj!

Jest jeszcze jedna ważna rzecz. Zwróć uwagę na to, że spodnie od garnituru zapewne czyścisz znacznie częściej niż marynarkę. Być może wcześniej nie zwracałeś na to uwagi, dlatego poruszamy tę kwestię. Marynarkę zawsze odświeżysz żelazkiem parowym, koszule możesz oddać do prania do pralni tak samo cały garnitur.

Natomiast fakt, że spodnie od garnituru czyści się znacznie częściej niż marynarkę, sprawia, że dobrą praktyką jest zakup dwóch par spodni garniturowych do jednej marynarki. Dzięki temu zadbasz o cały komplet i nie poczujesz rozczarowania, kiedy w nagłej sytuacji będziesz musiał ubrać garnitur, a twoje spodnie okażą się nieświeże.

Pranie garnituru, a różnica w kolorze spodni

Idąc za naszą radą przy zakupie dwóch par spodni do marynarki, pamiętaj o tym, aby spodnie były dokładnie takim samym kolorze. Druga kwestia. Jeśli dość często nosisz garnitur, to ubieraj spodnie naprzemiennie. Taki sposób noszenia garnituru, a w zasadzie jego spodni w sprawi, że unikniesz ewentualnej różnicy w kolorze, która mogłaby pojawić się podczas częstego prania spodni. Ten sposób ułatwi ci również dbanie o garnitur. Co więcej, pranie garnituru w pralni chemicznej również nie sprawi, że spodnie będą różniły się od siebie kolory.

Pranie garnituru w pralni, czy w domu? – Odpowiadamy

W związku z tym, że garnitur sam w sobie nie wymaga częstego prania, to polecamy raz w miesiącu oddać go w ręce profesjonalistów. Pamiętaj, że pranie garnituru w pralni to możliwość nie tylko wyczyszczenia, ale również zabezpieczenia materiału przy użyciu specjalnych i dedykowanych środków. Dopasowane środki piorące przez specjalistów sprawią, że twój garnitur posłuży Ci przez długie lata.

A kiedy garnitur wyprać w domu? Jeśli mamy być szczerze, to nigdy. W domu możesz odświeżyć garnitur za pomocą żelazka parowego, co już wspominaliśmy w tekście. Nie polecamy jednak prania garnituru na własną rękę, ponieważ będzie to skutkować zniszczenie materiału, skurczeniem się garnituru, a nawet odbarwieniem. Jeśli nie zostaną zastosowane odpowiednie środki i optymalna temperatura, to zwyczajnie możesz zniszczyć swój garnitur.