A to kilka wskazówek dotyczących rodzajów tkanin i sposobu ich prasowania. Warto zwrócić uwagę, iż wielu producentów łączy różne rodzaje tkanin ze sobą.

Obecne materiały są bardzo słabej jakości, a w szczególności w ubraniach znanych marek premium. Bardzo często poprzez wykorzystanie delikatnych tkanin, ubrania są częściej i bardziej narażone na zniszczenie poprzez wysoką temperaturę, zbyt mocny nacisk żelazka, źle dobraną deskę oraz zbyt dużą wilgotność.

Dlatego jeśli kupujemy ubrania znanych marek premium, warto zlecić ich pielęgnację i prasowanie specjalistom, którzy dzięki profesjonalnemu sprzętowi i odpowiedniej chemii do prania zadbają o naszą garderobę. Abyśmy mogli się nią cieszyć dłużej.
W końcu to nasza wizytówka.

Prasowanie bawełny

Należy prasować ją w temp. ok. 150-180oC. Ciemne tkaniny należy wygładzać po lewej stronie, dobrze jest przykryć je bawełnianą ściereczką. Zabezpieczymy w ten sposób tkaninę przed nabłyszczeniem. W przypadku jasnych materiałów nie ma takiej konieczności.

Prasowanie tkanin syntetycznych

W większości nie wymagają one prasowania (zwłaszcza jeśli ubrania z nich wykonane po praniu powiesimy na wieszaku i wygładzimy dłonią). Prasowanie jeśli jest konieczne wykonujemy w temperaturze maksymalnie 120oC, cały proces prasowania wykonując przez cienką, bawełniana ściereczkę.

Prasowanie lnu

Wykonujemy prasowanie gdy jest delikatnie wilgotny, dobrze jest tkaninę przewrócić na prawą stronę. Żelazko nagrzewamy do 180-220oC. Ubranie najlepiej powiesić na wieszaku bezpośrednio po zakończeniu prasowania, co utrwali jego efekt.

Prasowanie jedwabiu

Prasujemy w temperaturze 90-120oC. Wyższa temperatura może spowodować uszkodzenia delikatnych włókien. Jedwab naturalny prasujemy na sucho, przewracając go na lewą stronę. Gdy pojawi się problem ze zgięciami, które nie chcą się usunąć, bądź gdy tkanina zbytnio się błyszczy – można ją zwilżyć w tym miejscu, chwilę potrzymajmy bezpośrednio nad parą, a potem ponownie wyprasujmy. Ubrania z jedwabiu sztucznego prasujemy również na lewej stronie w momencie, gdy są jeszcze lekko wilgotne. Nie spryskujemy ich dodatkowo wodą, ponieważ mogą powstać plamy.

Prasowanie wełny

Prasujemy od lewej strony, uważając na szwy. Następnie odwracamy tkaninę na prawą stronę i kładziemy na niej wilgotną, najlepiej lnianą ściereczkę. Dzięki wilgoci oraz wysokiej temperaturze (180-220oC) wełniane włókna zmiękną i można je łatwo wygładzić.

 

Wsparcie przy realizacji: EksperciMarketingu.pl