Pranie bez wody, czyli inaczej pranie na sucho lub pranie chemiczne to świetny sposób na uratowanie najbardziej zabrudzonych rzeczy, którym nie pomagają tradycyjne metody prania na mokro. Pranie na sucho to również metoda, którą stosuje się w przypadku tkanin i materiałów, których nie można poddawać wodnej kąpieli. To rewelacyjna metoda, jednak czy pranie chemiczne zagraża naturze?

Pranie chemiczne to nie wynalazek nowoczesności

Pranie chemiczne nie należy do nowoczesnych wynalazków.  Już na początku wieku XIX ludzie dostrzegali potrzebę prania innym sposobem niż tradycyjnym praniem wodnym.  Potrzeba zrodziła się z obserwacji tkanin, które zmieniały swoją strukturę po kontakcie z wodą.  Pierwsze substancje, jakich użyto wówczas do prania na sucho, były środkami powstającymi w procesach przemiany ropy naftowej. Oczywiście to rozwiązanie nie było zbyt bezpieczne, ze względu na właściwości łatwopalne ropy naftowej i jej związków. Dlatego w późniejszym czasie zaczęto uzyskiwać rozpuszczalniki z chloru. W ten sposób, aż do lat trzydziestych XX wieku prano chemicznie. Następnie środkiem, który stosowany jest do dziś w nowoczesnych pralniach chemicznych jest tetrachloroetylen.

Czy pranie na sucho jest bezpieczne dla środowiska?

Substancje chemiczne starszego typu owszem były toksyczne. Obecnie na rynku pralniczym, dzięki rozwojowi technologii procesy prania chemicznego są bezpieczne dla środowiska. Głównie przez przeprowadzanie procesów oczyszczania rozpuszczalników (destylacji), a także, dzięki produktom, które coraz bardziej mają przyjazny skład dla środowiska. Dzięki ulepszonym składom zawierają mniej chemii, a wciąż pozostają bardzo skuteczne w usuwaniu najtrwalszych zabrudzeń.

Chociaż pranie chemiczne przeprowadzane jest przy użyciu rozpuszczalników, to dzięki postępom nowoczesności możemy mówić, iż obecnie pranie na sucho jest bezpieczne dla środowiska. Poddawany destylacji rozpuszczalnik podczas tego procesu jest oczyszczany i używany ponownie. Woda, która powstaje podczas oczyszczania rozpuszczalnika, jest odfiltrowywana i bez zawartości chemii trafia do ścieków. Tym samym nie zanieczyszcza wód gruntowych.

Jeśli jesteś ciekawy jak wygląda proces prania bez wody w pralni, to poruszaliśmy już temat prania chemicznego na naszym blogu. Zapraszamy również serdecznie w nasze skromne progi ekskluzywnej pralni dla firm i osób prywatnych Duarte we Wrocławiu.