Pralnia chemiczna to świetne miejsce do profesjonalnego dbania o odzież. Z reguły oddaje się do niej ubrania, które nie mogą być prane na mokro, a taka informacja jest wyraźnie zaznaczona na metce. To również dobre miejsce, jeśli borykasz się z trudnymi plamami na swoich ciuchach. Usuwanie plam to jeden z aspektów usług pralni chemicznej. Wiemy też, że z pewnością mam za sobą próby usuwania plam w domu, które nie zawsze kończyły się powodzeniem. Szkoda ubrań, prawda? Dlatego dzisiaj poruszamy ten temat, z którego dowiesz się, dlaczego nie powinieneś usuwać plam z ubrań, jeśli zamierzasz oddać je do pralni chemicznej.

Nie usuwaj plam, ale sprawdź ich rodzaj

Przygotowanie odzieży przed oddaniem jej do pralni to bardzo ważna czynność, która ułatwi sprawdzenie odzieży Tobie, ale również osobie, która tą odzież będzie w pralni przyjmować. Przejrzenie plam na ubraniach, to jeden z elementów przygotowań. Po co masz to robić? Jeśli już zamierzasz zając się plamami na swoich ubraniach, to właśnie po to, aby sprawdzić ich pochodzenie i stopień zabrudzenia. Oczywiście w granicach, których pozwala Ci na to Twoja wiedza i pamięć. Ta wiedza przyda Ci się w momencie oddawania ubrań do pralni.

Co musisz wziąć pod uwagę? Przejrzyj każdą sztukę odzieży bardzo dokładnie. Musisz mieć świadomość, jak rozległe są plamy i mniej więcej, gdzie się znajdują. Następnie na tyle, ile to możliwe postaraj się określić ich pochodzenie. Czyli, czy jest to plama od wina, kawy soku, smaru lub jedzenia. Po podaniu takich informacji w pralni, specjaliści łatwiej będą mogli dobrać odpowiedni program czyszczenia chemicznego, który skutecznie usunie plamy. Twój proces przygotowawczy oczywiście nie wyklucza działań przeprowadzanych w pralni i segregacji odzieży pod kątem plam, ale z pewnością ułatwi zadanie osobom, które zajmą się Twoimi ubraniami.

Usuwanie plam zostaw specjalistom

Musisz wiedzieć, że usuwanie plam samemu nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze możesz zniszczyć sobie ubranie, a po drugie nieświadomie wpłyniesz na efekt procesu czyszczenia na sucho w pralni chemicznej. Co więcej, większość pralni chemicznych odradza swoim klientom usuwanie plam domowymi sposobami, jeśli zamierzają oddać ciuchy do prania na sucho. Dlaczego jest to ważne? Z punktu widzenia pralni odplamianie odzieży w domu wpłynie na efekt prania chemicznego. W pralniach stosuje się różne środki, które usuwają plamy, a domowe próby mogą osłabić włókna odzieży a także, jeśli np. wybielacz nie zostanie dobrze wypłukany, może wejść w reakcję z detergentami używanymi do prania na sucho.

Pranie na sucho to bardzo skuteczny proces, w którym użyte środki chemiczne poradzą sobie nawet z najtrudniejszymi plamami. Plamy z oleju, wina, kawy, jagód, czy innego pochodzenia nie stanowią problemu dla specjalistów, a na usuwaniu plam znają się, jak nikt inny. Jeśli chcesz dbać o swoje ubrania, to warto w tym zakresie korzystać z usług pralni chemicznej. Po co ryzykować zniszczeniem ulubionej bluzki, spodni, czy płaszcza?

Usuwanie świeżych plam z ubrań

Można plamę zaprać, zalać płynem do mycia naczyń, czy próbować użyć sody oczyszczonej lub wybielacza. To domowe sposoby, które każdy z nas zna. Jednak każdy wie również, że z reguły kończą się one niepowodzeniem lub zniszczeniem ubrań. Jeśli zależy Ci na jakimś ubraniu lepiej oddać je do pralni chemicznej. Niektóre pralnie oferują również punktowe usuwanie plam. Ten zabieg działa w dokładnie taki sam sposób, co pranie chemiczne, z tym że jest ukierunkowany na dany rodzaj plamy na ubraniu. Zasada jest taka sama, niezależnie od rodzaju plam; z oleju, jedzenia, smaru, czy po tym nieszczęsnym winie. Każdą plamę da się usunąć, nie niszcząc przy tym ubrań. Wystarczy tylko w porę zanieść ubrania do pralni.