Z reguły buty powinno się czyścić i impregnować. Takie są zalecenia większości producentów. Co, jednak jeśli stan butów wskazuje na to, że przydałoby się je wyprać? Zastanawiasz się pewnie, jak większość internautów, czy można oddać buty do pralni? Można, a nawet trzeba. Pranie butów, jeśli jest przeprowadzone dobrze, to nie zniszczy materiału ani nie sprawi, że buty się rozkleją. Dzisiaj przedstawiamy Ci kilka ważnych informacji na temat obuwia, a także przekonasz się, dlaczego warto oddać buty do pralni.

Pralnia jest miejscem, które skupia w sobie specjalistów i profesjonalne produkty do prania, czyszczenia i konserwacji odzieży i obuwia. Biorąc pod uwagę fakt, że buty są wykonane z różnych materiałów, a każdy z nich wymaga innego sposobu czyszczenia, to pranie butów w pralni wydaje się całkiem logicznym, a przede wszystkim bezpiecznym rozwiązaniem.

Pielęgnacja obuwia, którą możesz wykonać w domu

Zanim podejmiesz decyzję o oddaniu obuwia do pralni, to w pewnym zakresie możesz o buty zadbać w domu. Pielęgnując je odpowiednio do zaleceń producenta i używając produktów przeznaczonych do konkretnego materiału. Odświeżanie obuwia i czyszczenie w domu na pewno pomoże zadbać o kondycję butów. Nie mniej jednak pranie i czyszczenie trudnych zabrudzeń lepiej pozostawić specjalistom.

Co możesz wykonać w domu, żeby zadbać o buty?

Kilka rzeczy możesz zrobić samemu. Będą one miały wpływ na żywotność Twoich butów, a także sam proces czyszczenia obuwia już po oddaniu do pralni.

  • Odśwież wnętrze specjalnymi preparatami.
  • Wymieniaj cyklicznie wkładki na nowe.
  • Impregnuj obuwie zgodnie z zaleceniami producentów.
  • Dopasuj metodę czyszczenia do rodzaju materiału np. do butów zamszowych przeznaczona jest specjalna szczotka z miękkim włosiem, która usuwa zabrudzenia (kurz, brud) i nie narusza przy tym struktury materiału.

Pranie butów – dlaczego lepiej nie próbować w domu?

Co do zasady, butów nie należy prać w domu. Nie każdy, a nawet większość nie ma wiedzy eksperckiej w zakresie dbania o buty i to w warunkach domowych.  Źle dobrane preparaty, nieodpowiedni program w pralce, czy złe suszenie z pewnością przyczyni się do zniszczenia obuwia. Może się zdarzyć tak, że po praniu butów w pralce wyciągniesz osobno podeszwę i resztę buta. Zniszczeniu może ulec również sam materiał, z którego wykonane są buty. Dlatego nie zalecamy prania w domu, a nawet jesteśmy przekonani, że większość producentów obuwia również nie popiera tej praktyki.

Pranie butów warto powierzyć specjalistom

Warto, bo zwyczajnie pralnie mają do tego i odpowiedni sprzęt i warunki. Poza tym specjaliści mają wiedzę na temat technologii i procesów prania. Znają się na tkaninach, sposobach czyszczenia i doborze odpowiednich detergentów do czyszczenia. Każda pralnia, która oferuje pranie obuwia, może mieć wewnętrzne regulacje odnośnie do rodzaju przyjmowanych butów. Z reguły jednak praktycznie każdy rodzaj obuwia można oddać do czyszczenia. Pamiętaj również, że szczególnie po sezonie zimowym obuwie zamszowe i skórzane warto oddać do pralni. Nie usuwaj zabrudzeń na własną rękę, szczególnie tych powstałych od soli drogowej. Możesz zniszczyć buty, a w pralni zajmą się nimi odpowiednio.