Pranie pościeli – jak często prać kołdry i poduszki?

Pielęgnację dobrego snu powinna zacząć się od dbałości o jego higienę – zarówno w przenośnym jak i dosłownym znaczeniu. Higiena snu, to odpowiedni czas i warunki spania, które korzystnie wpływają na jego możliwości regeneracyjne. Natomiast dosłowny wymiar higieny, to oczywiście zadbanie o czystość tego w czym śpimy, czyli między innymi pranie pościeli. Pisaliśmy już kiedyś w jaki sposób prawidłowo wykonać pranie kołder, poduszek i kocy. Jednak jak często należy to robić i dlaczego?

Pranie kołder dla zdrowia i komfortu snu

Aspekty zdrowotne, oraz komfort snu, to podstawowe powody dlaczego warto zadbać o czystość w sypialni. Jednak nie wystarczy regularna zmiana bielizny pościelowej. Mimo ochrony jaką dają poszewki na kołdrę i poduszki, to w nich samych w dalszym ciągu kumulują się zarazki, roztocza, czy martwy naskórek. Jak często więc należy je prać? Niestety nie ma jednej idealnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ jest to zależne od indywidualnych czynników. Wiek, potliwość, a nawet choroby mogą wpływać na częstotliwość potrzeby prania. Zależy to także od wypełnienia kołdry. Jednakże w przypadku wypełnienia syntetycznego przyjmuje się, że średnio nie powinno się prać ich rzadziej, niż co 3 miesiące. By przedłużyć ten czas, warto często wietrzyć kołdrę i poduszki – najlepiej codziennie. Nie tylko wpłynie to na higienę, ale także przyjemnie odświeży pościel. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku wypełnień i kołder dla alergików. W tym przypadku zaleca sie pranie co 2-4 tygodnie. Najczęściej jednak konkretna informacja występuje na metce i należy się kierować wtedy zaleceniami producenta.

Pranie pierza w bezpieczny sposób

Regularne użytkowanie i częste pranie może jednak powodować, że pościel przestanie spełniać w pełni swoje zadanie. Może się zbijać, utracić miękkość i puszystość. Dlatego zaleca się wymianę pościeli co około 2 lata. Jeśli jednak chcemy przedłużyć jej żywotność, warto zadbać o bezpieczne pranie. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami z naszego wcześniejszego artykułu, bądź skorzystania z usług pralni. Pamiętajmy, że komfort naszego dnia, zależy od dobrze przespanej nocy, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by minęła nam jak najlepiej!

CategoryPorady, Wszystkie