Nadchodzą święta Wielkiej Nocy, a wraz z tym czasem zwiększa się ilość obowiązków związanych z domowymi porządkami. Często chcąc, by wszystko było idealne, pojawia się wiele wątpliwości – postaramy się pomóc je rozwiać!

Pranie obrusów, serwet i innych nakryć – jak zrobić to idealnie?

Idealny obrus stanowi istotny element dekoracyjny świątecznego, eleganckiego stołu, przy którym spotykają się wszyscy domownicy. Nic dziwnego, że pragniemy dołożyć wszelkich starań, by faktycznie był doskonale olśniewający. Jak należy go prać, by tak było? Jest to zależne – jak to bywa zazwyczaj – od materiału z jakiego wykonany jest obrus. Jeśli posiada on metkę, to pierwsze co należy zrobić, to zapoznać się z jej treścią i dołączoną instrukcją prania. W innym przypadku, optymalną temperaturą prania obrusów bawełnianych jest 60-90 stopni. Jednakże wygotowanie go w najwyższej temperaturze jest często zalecane. Aby świetnie się prezentował, warto go także wykrochmalić oraz wymaglować. Białe obrusy i ściereczki z lnu, także pierzemy w bardzo wysokiej temperaturze, z opcją gotowania – zaletą tego materiału jest fakt, że z każdym praniem prezentuje się coraz lepiej. Jeśli jednak obrus jest kolorowy – zaleca się niższą temperaturę – optymalnie do 40 stopni. Jeśli chodzi o rozmaite koronki i ażury, wymagają one większej pielęgnacji by dłużej cieszyć sie świetnym stanem wizualnym – przede wszystkim zaleca się ich krochmalenie a następnie suszenie przez naciągnięcie w pożądany kształt, tak aby po wyschnięciu i następnie dodatkowym uprasowaniu, prezentowały się perfekcyjnie. Najmniej “uciążliwe” są obrusy poliestrowe, które łatwo się pierze a dodatkowo trudno brudzi.

Maglowanie obrusów, czy prasowanie?

Poza praniem, istotnym elementem pielęgnacji obrusów jest zadbanie by były idealnie gładkie i wyprasowane. Możemy w tym celu albo użyć żelazko, stosując się do instrukcji z metki, bądź też oddać je do maglowania. Domowe prasowanie jest jednak dość pracochłonne, dlatego wartym rozważenia rozwiązaniem jest oddanie obrusów do krochmalenia i maglowania. Ostatecznie, jeśli wir domowych obowiązków pochłonie nas bez reszty, możemy skorzystać z usług pralni, która kompleksowo zadba o nasze świąteczne tekstylia. Jeśli zainteresujemy się tematem odpowiednio wcześnie, z pewnością odciąży nas to przy i tak wyczerpujących przygotowaniach. Takie usługi świadczy między innymi nasza pralnia. Wrocław posiada niewiele punktów na swojej mapie, takich jak Duarte, która dodatkowo świadczy możliwość odbioru i dowozu prania. Dlatego jeśli potrzebujesz wsparcia, z przyjemnością Cię odciążymy.

CategoryPorady, Wszystkie