O tym, czy odzież z naturalnym puchem możemy bezpiecznie wyprać w domu czy też musimy oddać do profesjonalnego czyszczenia, decyduje rodzaj wykorzystanych materiałów – informacje na ten temat zawarte są na metce. Nie zmienia to faktu, że odzież z naturalnym puchem należy prać jak najrzadziej, bowiem z każdym praniem puch traci na swojej puszystości, a odzież przestaje być tak ciepła – z tego względu takie ubrania należy prać 1 – 2 razy w sezonie zimowym, a świeże plamy czyścić wilgotną ściereczką zwilżoną wodą i odpowiednim detergentem. Większości ubrań puchowych nie wypierzemy w pralce, do pralni chemicznej konieczne jest oddanie zwłaszcza odzieży z ochronną impregnacją pierza, a także z futrzaną podpinką, która nie jest odpinana. Pralnię, która zajmie się profesjonalnym wyczyszczeniem Twoich puchowych ubrań znajdziesz wyszukując w wyszukiwarce takie frazy jak „pralnia Wrocław cennik”, „czyszczenie pierza Wrocław” czy „pranie ubrań z membraną”.

Jeżeli naszą puchową odzież postanowimy wyprać w domowych warunkach, pamiętajmy by przed praniem odpiąć kołnierz, kaptur, podpinkę i wszelkie paski. Uszkodzone miejsca przed praniem należy naprawić. Zaplamione miejsca należy przed wypraniem przetrzeć gąbką nasączoną mydłem galasowym / żółciowym. Zamki należy zasunąć, a rzepy i guziki odpiąć. Odzież powinna być prana na lewej stronie, pojedynczo – puchowa kurtka jest w stanie bowiem wchłonąć nawet 6 – 10 kilogramów wody! Puchowe ubrania należy prać w temperaturze 30 – 40 stopni C, korzystając z programu przeznaczonego do delikatnych tkanin, np. wełny. Podczas prania ubrań z naturalnym puchem nie powinno stosować się proszku do prania, który sprawia, że pierze traci swoją elastyczność i puszystość oraz płynu zmiękczającego, ponieważ skleja pierze. Płukanie należy powtórzyć jedno – lub dwukrotnie by w pełni wypłukać z pierza detergenty. Odzież można odwirować, jednak na ilości obrotów nie większej niż 400. Mokrą, wypraną odzież należy zaimpregnować zgodnie z zaleceniami producenta i odpowiednio wysuszyć. Puchową odzież najlepiej wysuszyć w suszarce elektrycznej w temperaturze 40 stopni C. Po wyjęciu z suszarki absolutnie nie należy ubrań wieszać na wieszakach – najlepiej suszyć je w pozycji poziomej, na świeżym powietrzu. Co jakiś czas należy delikatnie rozbić pierze by równomiernie ułożyło się w odzieży. Po kilku godzinach na świeżym powietrzu najlepiej ponownie dosuszyć odzież w elektrycznej suszarce, a następnie powiesić na 24 godziny na wieszaku i co jakiś czas potrząsać, by pierze nie skleiło się. Jeśli nie dysponujemy suszarką, wtedy odzież należy suszyć na świeżym powietrzu, jednak absolutnie nie w słońcu, często należy ją potrząsać by pierze nie uległo sklejeniu.

Samodzielne pranie puchowej odzieży jest skomplikowane i czasochłonne, dlatego najlepiej oddać takie ubrania do profesjonalnego czyszczenia – pralnię, która bez problemu zajmie się tym wyszukasz wpisując w wyszukiwarkę „pralnia Wrocław cennik”, „czyszczenie pierza Wrocław” czy „pranie ubrań z membraną”.