Regularnie pierzemy swoje ubrania i bieliznę, ale bardzo często zapominamy o praniu pokrowców na materace, nawet kiedy mamy małe dziecko, przy którym regularne ich pranie jest absolutną koniecznością. W jaki sposób właściwie czyścić pokrowiec na materac?

Pokrowce na materace najlepiej czyścić w pralni – pralnię, która zrealizuje taką usługę znajdziesz wyszukując hasła „pranie kołder Wrocław”, „pranie pokrowców na materace Wrocław” lub „czyszczenie pierza Wrocław”. Pokrowce oraz narzuty zazwyczaj bez problemu można prać w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego płynu do płukania lub profesjonalnie czyścić chemicznie. Każdy pokrowiec na materac posiada zalecenia producenta, z którymi lepiej się najpierw zapoznać. Pokrowców na materace bezwzględnie nie można suszyć na słońcu oraz mechanicznie, w suszarce.

Tylko zdejmowalne pokrowce możemy zdjąć i wyprać – takie, które nie posiadają taśmy suwakowej, nap czy guzików nie nadają się do prania. W takim przypadku lepiej zaopatrzyć się w pokrowiec, który nałożymy na materac i w razie potrzeby zdejmiemy. W przypadku niezdejmowalnego pokrowca na materac silne zabrudzenia należy czyścić wodą i wilgotną ściereczką. Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy Twój pokrowiec jest zdejmowalny czy nie, koniecznie musisz pamiętać o regularnym wietrzeniu materaca na świeżym powietrzu.

Regularne pranie pokrowca na materac jest niesamowicie ważne zwłaszcza przy małym dziecku. Pokrowce takie powinny być przeznaczone do prania nawet w temperaturze 60 stopni C. Prane zabija drobnoustroje i grzyby, które mogą przyczynić się do rozwinięcia chorób.

Warto jednak pamiętać, że pokrowca na materac nie pierzemy tak często jak ubrań, bowiem ich dzianina zmienia swój wygląd już nawet po 2 – 3 praniach. Z tego względu pokrowce na materace najlepiej czyścić 1 – 2 razy do roku, jednak pokrowce na materace dziecięce należy czyścić o wiele częściej, bo najlepiej co 4 – 5 tygodni, jako że mają o wiele częstszy kontakt z kosmetykami do pielęgnacji skóry, mlekiem, potem czy moczem. Pokrowce na materac najlepiej oddać do profesjonalnej pralni chemicznej – bez problemu znajdziesz ją po wpisaniu takich fraz w wyszukiwarce Google jak „pranie kołder Wrocław”, „pranie pokrowców na materace Wrocław” czy „czyszczenie pierza Wrocław”.