pranie chemiczne

Pranie na sucho najlepiej powierzyć pralni chemicznej. Na pewien sposób, można je jednak wykonać w domu.

Natomiast, czy tradycyjne pranie chemiczne w domu będzie dla nas bezpieczne? Czy uzyskamy taką samą skuteczność, jak podczas oddania rzeczy do pralni? I czy rzeczywiście będzie to dla nas opłacalne, żeby pranie chemiczne przeprowadzać we własnym zakresie?

Kiedy jest zalecane pranie chemiczne?

Czyszczenie na sucho jest zalecane dla określonych, bardzo delikatnych tkanin, które mogą ulec uszkodzeniu po zamoczeniu. Niewłaściwym suszeniu, czy sposobie prania. Odpowiednie oznaczenie znajdziesz na metce ubrania. Jest to „P” wpisane w okrąg, które oznacza – prać w pralni chemicznej.

Na czym polega pranie chemiczne w pralni i w domu?

Czyszczenie chemiczne odzieży odbywa się bez użycia wody. Cały proces prania na sucho polega na użyciu roztworów różnych detergentów. Dedykowanych do tego rodzaju prania. Substancje te mają bardzo silne działanie. Skutecznie rozpuszczają najtrudniejsze plamy.

Prawie każda pralnia chemiczna używa rozpuszczalnika węglowodorowego. Substancja występuje również pod nazwą tetrachloroetylen. Właściwości rozpuszczalnika nie są do końca bezpieczne dla skóry, ponieważ mogą powodować m.in. zawroty głowy i bóle głowy. Podrażnienia skóry, śluzówek i oczu. A także nudności. Dlatego też nie stosuje się tego środka w domowych warunkach.

Czym jest domowe pranie chemiczne? Skoro nie używa się środków wykorzystywanych w pralni chemicznej? Jest to prosta, domowa i ekologiczna metoda prania. Natomiast ma sporą wadę. W ten sposób można prać tylko jasne ubrania wełniane (écru, białe). Ciemne kolory wyblakną i nie będą odpowiednio zabezpieczone.

pranie chemiczne w domu

Pranie chemiczne rozpocznij od przygotowania mąki. Przesiej przez sito 1 do 1,5 kg mąki. Może być pszenna, lub ziemniaczana. Mąkę wsyp do miski i włóż do niej ubrania. Absolutnie nie dolewaj wody! Postępuj jak przy tradycyjnym praniu ręcznym. Po kilkunastu minutach strzepnij ubranie z mąki i gotowe.

Jak widzisz, mimo że da się wyprać na sucho w domowych warunkach. To ta metoda ma sporo wad. Po pierwsze sprawdzi się jedynie przy białych ubraniach i to najlepiej wełnianych. Po drugie – sprzątanie po mące? Chyba nie ma nikogo, kto by lubił to zajęcie.

Oddać do pralni chemicznej, czy prać w domu?

Odpowiedź nasuwa się sama. Tak, najlepiej powierzyć ubrania profesjonalnej pralni chemicznej.

Płaszcz, marynarkę, czy żakiet możesz wywietrzyć. Jednak w domowych warunkach nigdy nie wypierzesz go w bezpieczny sposób. Nie uszkadzając materiału, czy zabezpieczając przed deformacją fasonu. Ponadto pranie chemiczne w domowych warunkach przy użyciu detergentów dla profesjonalnych pralni mogłoby się źle dla Ciebie skończyć. Nie bez powodu są to specjalne proszki i płyny dedykowane do profesjonalnego zastosowania.

Nie można zapominać, że pralnia chemiczna to nie tylko pralnice, suszary, czy żelazka parowe. To przede wszystkim ludzie, którzy znają procesy technologicznie, potrafią dopasować detergenty i sposób prania do danej tkaniny. A także znają się na materiałach i tym, jak się zachowają podczas danego procesu. Takiej wiedzy nie zastąpią żadne samouczki prania i filmiki na popularnym portalu.