jak zrobić pranie

Wydaje się, że pranie ubrań to łatwa czynność, którą każdy z nas potrafi wykonać.

Niestety niektórzy zapominają, jak zrobić pranie, żeby cieszyć się świeżością ubrań. A przede wszystkim nie narazić ich na uszkodzenie. Musisz wiedzieć, że pranie to swego rodzaju rytuał. I wbrew temu, co często myślimy – nie polega na wrzuceniu ubrań di pralki, wsypaniu proszku i włączeniu maszyny.

Wiedza, jak zrobić pranie nie jest tajemna. Dlatego przygotowaliśmy ten krótki poradnik dla Ciebie. Pranie będzie czyste, tkaniny nieuszkodzone. A zapach świeżości będzie unosił się w całym Twoim domu.

Jak zrobić pranie przez segregowanie ubrań?

Segregowanie możemy podzielić na co najmniej 3 kategorie. Pierwsza z nich, to segregowanie ubrań kolorami, druga ze względu na rodzaj tkaniny. A trzecia pod względem wskazań na metce.

Segregowanie ubrań kolorami zabezpieczy jasne tkaniny przed zafarbowaniem i szarzeniem. Co jest wynikiem mocniejszego barwnika w tkaninach kolorowych. Najlepiej białe ubrania prać zupełnie osobno. Ewentualnie mieszać z tymi o jasnym odcieniu szarego. Kolejna grupa kolorów to czerń i granat. I trzecia, ubrania kolorowe.

Jak zrobić pranie ze względu na tkaniny? Przede wszystkim dokładnie czytaj oznaczenia na metkach, bo może się okazać, że niektóre z ubrań nadają się jedynie do pralni chemicznej. A pranie ich w domowych warunkach może zaszkodzić tkaninie. Tak samo, czy dany materiał nie jest przeznaczony do prania ręcznego. Metki czytaj również po to, aby sprawdzić temperaturę prania danego materiału. To, czy może być wirowany, czy nie.

Oznaczenia na metkach to skarbnica wskazówek do właściwego prania i pielęgnacji ubrań.

Jak zrobić pranie różnych tkanin i rzeczy?

Myślałeś, że to koniec i możesz już upchać pralkę rzeczami? O nie! To rzeczywiście byłoby zbyt łatwe. Kolejna rada dla Ciebie to niepisane reguły prania. Czyli łączenie ze sobą różnych materiałów.

Bieliznę możesz wyprać z ręcznikami, lub pościelą. Natomiast pościel zawsze powinno się prać osobno – bez ręczników. Tak samo rzeczy wełniane – nie łączymy ich z innymi tkaninami. Dżins możesz wyprać z bawełną i innymi rzeczami. O ile masz 100% pewności, że nie farbują. Bardzo delikatne tkaniny (koronka, rajstopy, firany) pierz zawsze same. A dodatkowo zaopatrz się w specjalny woreczek ochronny do prania delikatnych tkanin.

Środki do prania – ważna rzecz!

Jeden proszek to za mało. Zaopatrz się w osobne produkty dla ubrań kolorowych i białych. A także specjalny płyn do prania czarnych rzeczy. Żeby zachować miękkość i delikatność ubrań, a także zapobiec elektryzowaniu niektórych tkanin. Wybierz dobry płyn do płukania. Tylko nie przesadzaj z jego ilością. Jeśli płyn ma lanolinę i zawiera ją również proszek, to będzie jej w nadmiarze. Co wcale nie wpływa dobrze na ubrania.

Dlaczego jeden proszek nie może być do wszystkiego?

To bardzo proste. Proszek do prania białych rzeczy bogaty jest w składniki pielęgnujące biel i wybielacze. Jego zadaniem jest rozjaśnienie tkanin i sprawienie, żeby białe było rzeczywiście białe.

Z kolei proszek do ubrań kolorowych jest wzbogacony o substancje zapobiegające farbowaniu i utracie koloru. A także składnikami, które mają za zadanie chronić kolor przed wypłowieniem. Taka sama zasada dotyczy prania ubrań czarnych i granatowych.

środki do prania

A gdzie to wsypać i wlać?

Teoretyczna wiedza, jak zrobić pranie jest już prawie Twoja. Teraz pozostaje element techniczny. Zależny od rodzaju pralki i danego producenta.

Większość pralek ma osobne szuflady na proszek i płyn do płukania. Niektóre mają pojedynczy pojemnik oddzielony tylko przegrodą. Wtedy są odpowiednio oznaczone. Przegródka na płyn zazwyczaj ma dodatkową osłonkę przypominającą małe sitko. Jeszcze jednym sposobem jest umieszczenie proszku lub płynu w specjalnej kapsule, którą umieszcza się bezpośrednio w bębnie pralki.

Jeśli korzystasz z gotowych kapsułek do prania, to stosuj się do zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu.

Pamiętaj, żeby nie upychać rzeczy w pralce po samą górę. Przeładowana pralka nie upierze dokładnie ubrań.