Decydując się na oddanie rzeczy do pralni, powinieneś zorientować się, jakiego rodzaju usługi oferuje dana placówka. Czy jest to pranie na mokro, czy na sucho. Jeśli nie wiesz, jaka jest różnica to dzisiejszy tekst jest dla Ciebie. Wyjaśnimy Cię oba rodzaje prania i dzięki temu z łatwością podejmiesz decyzję, jaki rodzaj prania będzie Ci najbardziej odpowiadał.

Jak wygląda pranie na mokro w pralni?

Nie ma tutaj żadnej tajemnicy, bo pranie na mokro w prali przypomina proces, który każdy z nas zna z własnego domu. Oczywiście, gdyby to było takie proste, to pralnie wodne raczej nie miałyby wielu klientów. Od domowego prania, pralnie wodne odróżnia rozbudowany i bardziej zautomatyzowany proces, a także profesjonalne detergenty, które zazwyczaj są silniejsze niż te dostępne na użytek domowy.

Pralnia wodna i proces prania z użyciem wody

Przychodząc do pralni, możesz nie zdawać sobie sprawy, ile mniejszych procesów wpływa na samo pranie. Niektóre z nich są tak oczywiste, że nie zwracamy na to uwagi. Przykładowo samo przyjęcie odzieży do pralni i wystawienie protokołu jest początkiem procesu. Po przyjęciu odzieży pracownik dokonuje wstępnej kontroli ubrań. Czyli sprawdza ewentualne uszkodzenia odzieży, plamy i stan zabrudzenia. Nie bez znaczenia są również metki w ubraniach, bo one również zostają sprawdzone. Jeśli przygotowałeś odzież przed oddaniem jej do pralni, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że usprawnisz ten proces i cała procedura przebiegnie szybciej.

Kiedy Twoje ciuchy zostaną już sprawdzone i oznakowane specjalista rozpoczyna pranie od procesu detaszacji (odplamiania ubrań).  Kolejno zaczyna się już proces prania na mokro. Czyli ustawienie odpowiedniego programu, dobranie detergentów i pranie. Po zakończonym praniu Twoja odzież zostaje poddana procesowi suszenia i fasonowania. Czyli zostaje przywrócony pierwotny kształt odzieży. Wyprana i wyprasowana odzież jest gotowa do odbioru.

Jak wygląda proces prania na sucho?

Od tej usługi są pralnie chemiczne. Pranie na sucho jest przeznaczone z reguły dla tkanin, które tego wymagają np. skóra, futro, wełna. Pierwsze kroki są takie jak w praniu na mokro. Czyli sprawdzenie odzieży, ocena zabrudzenia i znakowanie. Kolejno następuje odplamianie i czyszczenie właściwe. Czyli przygotowanie odzieży i umieszczenie jej w automacie. Zamiast wody ubrania zalewane są rozpuszczalnikiem pochodzenia organicznego, który usuwa plamy i wytrąca z ubrań brud. Reszta procesu wygląda podobnie jak w praniu na mokro. Ubrania poddawane są fasonowaniu i prasowaniu. Po tych etapach są gotowe do obioru.

Co oddać do pralni chemicznej, a co do wodnej?

Jest to kwestia sprawdzenia przez Ciebie metek na odzieży lub zapytania obsługi, jakie rzeczy przyjmują. Często pralnie chemiczne mają w swojej usłudze również pranie na mokro. Dlatego specjalista pomoże Ci z odpowiednim doborem usługi. Podstawowy podział jest taki, że do pralni wodnej możesz oddać praktycznie wszystko to, co wyprałbyś w domu. Natomiast do pralni chemicznej; futra, skóry, koce, suknie i sukienki, czy rzeczy z wełny.